Anma Etkinlikleri

Çalışma Alanları

Anma Etkinlikleri

Anma Etkinlikleri

Başkanlığımız tarafından, Kardeş Topluluklar ile ülkemizin paylaştığı Nevruz gibi ortak önemli günlerin kutlanması ve yine kardeş toplulukların tarihte maruz kaldıkları zorunlu göç ve benzeri trajik olayların (Kırım Sürgünü, Ahıska Sürgünü, Bulgaristan Zorunlu Göçü gibi) anılması amacıyla çeşitli programlar düzenlenmektedir. 2020 yılında da Bulgaristan, Kırım, Ahıska gibi ülke ve bölgelerdeki kardeş topluluklarımızın hafızasındaki elim olayların uluslararası kamuoyuna duyurulması ve yeni nesillerin bilinçlendirilmesi amacıyla anma ve hatırlama programları gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Ahıska Sürgünü 75. Yıl Anma Programı

1944 yılına kadar sınırımızın diğer tarafında yaşayan Ahıska Türkleri bir gecede vatanlarından koparıldılar ve Orta Asya’nın farklı ülkelerine sürgün edildiler. Başkanlığımız tarafından 2019 yılı içerisinde soydaşlarımızın maruz kaldıkları acıların unutulmaması ve paylaşılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kırım Tatarları ve Bulgaristan Türklerinin yaşadıkları haksız muamelelerin tarihe not düşülmesi amacıyla sözlü tarih çalışmaları yapıldı, belgeseller çekildi, kitaplar yayımlandı ve ülkemizin çeşitli illerinde anma programları düzenlendi. 10 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, yabancı ülke temsilcileri, akademisyenler, yurtdışından ülkemizin farklı şehirlerinden gelen Ahıska Türkleri ile toplamda 3 bin kişinin katıldığı anma program düzenlenmiştir.

Anma Programı çerçevesinde; Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından Ahıska Türklerine ait Türkülerin icrası, protokol konuşmaları, belgesel gösterimi ve sürgün tanıklarının Cumhurbaşkanımıza hediye takdimi gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, Ahıska Sürgününün 75. Yılı için düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren eserler, Ahıskalı ressam Canpolat Qahramanov tarafından çizilen tablolar ve Ahıska Türklerine ait arşiv fotoğraflarından seçmelerin yer aldığı sergi düzenlenmiştir.

 

1944 Kırım Tatar Sürgünü Anma Programı

Programda sürgünde yaşanan acılara dikkat çekilerek, Kırım Tatarlarının hak ve menfaatlerinin her koşulda korunması noktasındaki duyarlılığa devam edileceği vurgusu yapılmıştır. Programda Başkanlığımız desteğiyle oluşturulan ve sürgünü anlatan belgeselin gösterimi gerçekleştirilmiş ve sürgüne tanık olan nesil ile yeni nesil Kırım Tatar gençlerinin görüşleri paylaşılmıştır.


Bulgaristan Zorunlu Göç 30. Yıl Anma Programı

Başkanlığımızca, 1989 Bulgaristan zorunlu göçünün 30. yılı münasebetiyle birçok anma programı ve etkinliğe destek verilmektedir. Bu kapsamda, ilk olarak 28-29 Eylül 2019 tarihinde Kocaeli’nde Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ortaklığı ile “Bulgaristan Zorunlu Göçün 30. Yılı” sempozyum ve anma programı gerçekleştirilmiştir. Başkanlığımızın desteği ve iş birliğiyle zorunlu göçe ilişkin ikinci anma program 8 Ekim 2019 tarihinde Bursa’da Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu ile Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir. Anma programı kapsamında fotoğraf sergisi düzenlenmiş ve zorunlu göçe ilişkin oturumlar gerçekleştirilmiştir.

 

 

Haberler

Image
Kardeş Topluluklar

YTB Buluşmaları Konferans Serisinin İlk Programı Gerçekleştirildi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), “YTB Buluşmaları” adıyla bir konferans serisi programı başlattı. Kon...

Image
Kardeş Topluluklar

Türk Devletleri Teşkilatı Diasporadan Sorumlu Bakanlar ve Kurum Başkanları Bişkek'te Toplandı

Kırgızistan Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanı Gülnara Baatırova’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, hükümetlerin göç...

Image
Kardeş Topluluklar

Müslüman Akademisyenler Gazze İçin Eylem Çağrısı Yaptı

“Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Konferansı” programında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, İsrail'in Filistin'de işlediği su...

Image
Kardeş Topluluklar

Dünyanın Farklı Ülkelerinden Müslüman Entelektüeller İstanbul’da Toplanıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) geçtiğimiz beş yılda yayın hayatına kazandırdığı Müslüman Dünyada Çağ...

Videolar

YTB 13 Yaşında

YTB 13 Yaşında

Nerede bir vatandaşımız, soydaşımız ve akrabamız varsa biz oradayız.
Kamu Görevlisi ve Akademisyenlere Yönelik Türkçe İletişim Programı

Kamu Görevlisi ve Akademisyenlere Yönelik Türkçe İletişim Programı

2022-2023 dönemi KATİP katılımcıları Türkçe Kursu, Kurum Ziyaretleri, Kültürel Geziler ve Seminerler başlıklarında 10 ay boyunca çeşitli eğitimler ve etkinlikler gerçekleştirdi.