Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
turkiye-burslari
Galatasaray'ın Yıldız Futbolcularından Türkiye Bursları Çağrısı

Galatasaray'ın Latin Amerikalı yıldız futbolcuları, Latin Amerikalı gençleri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) koordinasyonunda yürütülen "Türkiye Bursları" burs programına başvurmaya çağırdı. devamını gör..

Türkiye Bursları, Uluslararası Öğrenciler
telve
Ercüment Aytaç’la Müzik ve Edebiyat Üzerine

Telve'nin 8. sayının ilk söyleşisinin konuğu, Diaspora edebiyatının önemli kalemlerinden Ercüment Aytaç oldu. Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde romanları yayımlanan Aytaç; ilk yazarlık deneyimini, müzikle irtibatının nasıl başladığını, iki dilde yazmanın avantajlarını, Diasporada yaşayan Türklerin edebiyat, sanat ve düşünceyle ilişkilerini, bir roman yazarı olarak karakterlerini kurgularken hangi coğrafyalardan beslendiği ve hikâyelerin ritmini ayarlarken müzik bilgisinin kendisine nasıl yardımcı olduğunu Viyana’dan Rumeysa Öztürk’e anlattı. devamını gör..

Telve
uluslararasi-ogrenciler
Yunus’u İşiten Yarenler: Uluslararası Öğrencilerin Gözünden Yunus Emre Kitabı Yayımlandı

Türkçenin kurucu şairi Yunus Emre’nin şiirlerinin ve felsefesinin Azerbaycan’dan Mısır’a, Sri Lanka’dan Irak’a, Ukrayna’dan Cezayir’e, Gürcistan’dan Özbekistan’a birbirinden farkı kültür ve coğrafyalarda yetişmiş gençlerin dimağından süzülen bir çalışma olarak Yunus’u İşiten Yarenler kitabında vücut bulması, Yunus Emre’nin çağlar aşan mesajının yerine ulaştığına da bir örnek mahiyetinde. devamını gör..

Uluslararası Öğrenciler
baglar
Şimendifer

Bütün soruların cevabını biliyordu. “Bu kez başaracağım, bizden de bir bilim insanı çıkacak ve o kişi ben olacağım.” diye kendi kendine konuşarak seçiciler kurulunun yanında yerini aldı. Şakaklarında boncuk boncuk terler belirmişti. Hızlı atan kalbini duymamak için derin bir nefes aldı. Sıra ondaydı ve yöneltilen tek bir soru vardı. devamını gör..

Bağlar
memleketim
Türk Sinemasında Göçün Kısa Hikâyesi

Türklerin Almanya serüveni, 31 Ekim 1961’de Türkiye ile Federal Almanya arasında imzalanan anlaşma ile başlamış oldu. 1961’de Sirkeci’den München Hauptbahnof’a kalkan ilk trenler umudu, bilinmeyeni, sılayı ve hasreti de beraberinde taşıdı. devamını gör..

Memleketim
duyurular
Sözleşmeli Bilişim Personeli Sınav Sonuçları Açıklandı

Sözleşmeli Bilişim Personeli Sınav Sonuçları Açıklandı devamını gör..

Duyurular
baglar
Kadim Bir Paylaşım Şekli: Mevlit Töreni

Mevlit töreni, Mevlid okumak ve okutmaktan ibaret değildir sadece. Bunun bir de gelen konukları güzel bir şekilde ağırlama ve uğurlama telâşı vardır. Her mevlit töreni önce niyet ve ardından ön hazırlıklarla yapılır. devamını gör..

Bağlar
yurtdisi-vatandaslar
Almanya Türk Diasporası Atlası okuyucuyla buluştu

Toplumsal hayattan ekonomiye, spordan edebiyata, eğitimden çalışma hayatına kadar diasporadaki Türklerin genel bir resmini çizmeyi hedefleyen Almanya Türk Diasporası Atlası kitabı; kurumumuzun desteğiyle Prof. Dr. Bünyamin Bezci’nin liderliğinde Sakarya Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezi’nin özverili çalışmaları sonucu ortaya çıktı. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
baglar
Haz Çağı

Bugün göğü ve doğayı seyretmek, terapi olarak uygulanırken öte yandan hızın içine karışmış bunca benlik, doğada kendisini bulma çabasından vazgeçmiştir. Hız ve haz birbirine bağlıdır. Hızlı olan yutar, derdini, hüznünü unutturur. Eğitici olan hüzün ve dertlerimiz ise hızın içerisinde bizde gereken etkiyi yaratamaz. devamını gör..

Bağlar
telve
Makamımız Aşk Olsun: Matlubu olmayan; edebiyatı, musikiyi n’eyler?

Uyuyan kimse nasıl uyanır? Çalar saat ku­rulmuştur belki, anne tembih edilmiştir yahut duvarlar ziyadesiyle inceyken komşular umarsızca seslidir. Belki de pen­ceresinden bir minarenin gölgesi düşecek kadar nasiplidir ve sa­bah ezanına açıyordur gözlerini. Yanıt her halükârda aynıdır: Uyuyan kimse ses ile uyanır. Ses­lenerek uyandırırız bir başkasını. Yarı ölüm dedikleri uykudan bizi çekip çıkarabilen şeydir ses… O kadar kuvvetli, o kadar derindir. devamını gör..

Telve
2022
Video

Türk Halk Müziği

; ;