Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
duyurular
YTB’nin Soydaş Edebiyatı Destek Programı Başvuruları Devam Ediyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Soydaş Edebiyatı Destek Programı (SEDEP) ile 2024 yılında da soydaş topluluklarımız tarafından kaleme alınan Türkçe edebi eserleri desteklemeye devam ediyor. devamını gör..

Duyurular, Kardeş Topluluklar
hafiza
5n1k: Hocalı Katliamı

Hocalı Katliamı, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan Hocalı kasabasında gerçekleşti. Bu katliam fiziksel olarak yaklaşık bin kilometrekarelik alanda kurulu ve 2 bin 600 ailenin yaşadığı Hocalı’da yaşanmış olsa da katliamın acısı tüm Azerbaycan’da ve Türkiye’de de derinden hissedildi. devamını gör..

Hafıza
kardes-topluluklar
YTB’nin Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı Başvuruları Devam Ediyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından soydaş ve akraba topluluklarımız ile ilgili bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla ilan edilen ve kısa adı BESKAP olan “Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı”nın 2024 yılı başvuruları devam ediyor. devamını gör..

Kardeş Topluluklar
yurtdisi-vatandaslar
YTB Hanau Terör Saldırısı Anma Programı Düzenledi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Hanau'da gerçekleşen ırkçı saldırının dördüncü yıl dönümü vesilesiyle bir anma programı düzenlendi. Programda konuşan YTB Başkanı Eren; ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve göçmen karşıtlığının Avrupa’da artamaya devam ettiğini belirterek “Birbirini anlayan, farklılıklara saygı gösteren, çeşitliliğin zenginlik olduğunu idrak eden, ayrıştırmayı ve ötekileştirmeyi reddeden bir Avrupa’yı görmeyi hepimiz istiyoruz” dedi. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
YTB, Hanau Katliamını Unutturmuyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen ırkçı terör eyleminde hayatını kaybeden vatandaşları anmak ve saldırıyı unutturmamak için anma programı düzenliyor. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
duyurular
4/B Sözleşmeli Personel Alım İlanı

4/B Sözleşmeli Personel Alım İlanı devamını gör..

Duyurular
hafiza
Azerbaycan’ın Dil ve Fikir Denizi: Bahtiyar Vahapzade

“Adamlar içinde tek oluram men, uzanır günüm de geç akşam olur / Men tek olan zaman fikirlerimin her biri yanımda bir adam olur” diyen büyük mütefekkir, şair ve muallim Bahtiyar Vahapzade ardında ölmez düşünceler, dilden dile dolaşan şiirler ve eserler bırakarak tam 15 yıl önce 13 Şubat 2009’da Bakü’de vefat etti. devamını gör..

Hafıza
baglar
Bosna’nın Gizli Mücevheri: Travnik

Buradaki insanlar gururlu insanlardır. Sanırım bu gururu Osmanlı döneminden miras aldılar. Malum, Travnik Osmanlı Devleti’ne yetmiş yedi vezir kazandırmış bir şehirdi. O yıllarda vezirlerin makamlarında gururla durdukları gibi tüm Travnik de bugün öyle gururla duruyor. devamını gör..

Bağlar
hafiza
Türk Dilinin Diğer Dillerle İlişkisi

Türkler yayıldıkları Avrasya coğrafyasında bir yandan komşularının dillerinden ve kültürlerinden beslenmişler diğer yandan da o dilleri ve kültürleri beslemişlerdir. devamını gör..

Hafıza
hafiza
Osmanlı Dönemi Filistin Coğrafyası

17. yüzyılın ilk yarısında Kâtib Çelebi’nin Kitâb-ı Cihannümâ adlı eserinde iki Filistin haritası bulunmaktadır. Birinci harita Akdeniz’e ait olup, Şam Eyâleti’ni ve Filistin’i de “Arz-ı Filistin” olarak göstermektedir. Muhtemelen bu Osmanlı haritalarındaki ilk Filistin ibaresidir. İkinci harita ise “İklim-i Ceziretu’l-Arab” olarak çizilen haritadır. Bu çizimde Filistin daha açık bir şekilde gösterilmektedir. devamını gör..

Hafıza
2022
Video

YTB Haftanın Özeti

; ;