Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
baglar
"Because She is Turk!"

“Sen şimdi saf Bulgar mısın?” diyorlar. “Hayır, Türk’üm.” diye cevap veriyorum. “Ama nasıl olur… Bulgaristan’da yaşıyorsun.” diye devam ediyor kız. “Osmanlı zamanından kalmışız orda.” diyorum hem gururla hem de terk edilmiş bir kütüphanedeki kitapların hüznüyle. devamını gör..

Bağlar
baglar
Cihanın Meramı: Üsküp

Üsküp’ü Üsküp yapan başta ecdat yadigârı eserlerdir. Camidir, handır, hamamdır, çarşıdır, kaledir, tekkedir, mescittir, bedestendir, köprüdür, çeşmedir, saat kulesidir, türbedir... Dahası ezandır, mevlittir, kandildir, selamdır, şiirdir, şuurdur, muhabbettir... devamını gör..

Bağlar, Hafıza
baglar
Vardar Mavisi

Konuşma bittikten sonra Furkan, dedesinin emaneti olan caminin kalıntılarını, tekrar inşa edilmesine başlanacak Burmalı Camii’nin temellerine “Bismillah” diyerek attı. Ruhu rahatlamış, hatta kanatlanmıştı. devamını gör..

Bağlar
baglar
Telve Ekibi TRT Türk Ekranlarının Konuğu Oldu

10. sayısını geçtiğimiz günlerde okurla buluşturan diasporadaki Türk edebiyatının güçlü sesi Telve’nin yazarları, TRT Türk ekranlarındaki “Günaydın Hayat” programına konuk oldu. Telve’nin yayın kurulundan Ecem Tuba Hızarcı’nın ve Duygu Er’in katıldığı programda, derginin yayın serüveninden, yazar profilinden, diasporadaki Türk edebiyatı için nasıl bir öneme sahip olduğundan bahsedildi. devamını gör..

Bağlar
baglar
Bağlar’ın 4. Sayısı “Şehir” Dosyasıyla Çıktı!

Bağlar yazarları 4. sayıda hazırladıkları “Şehir” dosyasında; “Şehir nedir?”, “Bir şehri şehir yapan maddi ve manevi özellikler nelerdir?”, “Bir millet bir şehre rengini nasıl verir?”, “Balkan şehri deyince aklımıza nasıl bir resim geliyor ve o resimde neler görüyoruz?” sorularını hem okurlarına yöneltti ve hem de bu soruların cevaplarını dosya için hazırladıkları metinlerle, müstakil öykü ve şiirlerle verdi. devamını gör..

Bağlar
baglar
Telaşlı Teller

Işıklar açılmış müzik susmuştu. Herkes ayaktaydı. Derin bir nefes aldım ve ayağa kalkıp alkışlara eşlik ettim. O an sahnenin solunda siyah elbiseli kırmızı rujlu opera sanatçısını fark ettim. Ne ara gelmişti bu kadın?! devamını gör..

Bağlar
baglar
Kadim Bir Paylaşım Şekli: Mevlit Töreni

Mevlit töreni, Mevlid okumak ve okutmaktan ibaret değildir sadece. Bunun bir de gelen konukları güzel bir şekilde ağırlama ve uğurlama telâşı vardır. Her mevlit töreni önce niyet ve ardından ön hazırlıklarla yapılır. devamını gör..

Bağlar
baglar
Tren Sesi

Zamanın kıymeti bilinmiyor. Kol saatlerinin en güzeli antika olanlar. Saatin eski olması, insana zamanın taze olmadığını ve her geçen gün bayatladığını hatırlatıyor. devamını gör..

Bağlar
baglar
Pazartesi

Çok yoruluyorum bazen. Günlerce uyusam kaldıran olmasa hiç uyanmam belki. Ah bu haftanın ilk günü. Kalbim sıkışıyor. Pazar uzayıp gitseydi ne olurdu sanki. Kızımla daha otursaydık yan yana. Masum benden ayrılmak istemiyor. Ama hep zorla, zorla kalakalıyor. devamını gör..

Bağlar
baglar
Günler Soluyordu

Aslında akan bizdik zamanın içinde. Bazen yavaş, bazen hızlı geçen bizlerdik. Duygularımız belirliyordu zamanın hızını, sevinçlerimiz, acılarımız. Akıyorduk birlikte ömür denen nehirde. devamını gör..

Bağlar
2022
Video

Bağlar

; ;