Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
baglar
Şimendifer

Bütün soruların cevabını biliyordu. “Bu kez başaracağım, bizden de bir bilim insanı çıkacak ve o kişi ben olacağım.” diye kendi kendine konuşarak seçiciler kurulunun yanında yerini aldı. Şakaklarında boncuk boncuk terler belirmişti. Hızlı atan kalbini duymamak için derin bir nefes aldı. Sıra ondaydı ve yöneltilen tek bir soru vardı. devamını gör..

Bağlar
baglar
Kadim Bir Paylaşım Şekli: Mevlit Töreni

Mevlit töreni, Mevlid okumak ve okutmaktan ibaret değildir sadece. Bunun bir de gelen konukları güzel bir şekilde ağırlama ve uğurlama telâşı vardır. Her mevlit töreni önce niyet ve ardından ön hazırlıklarla yapılır. devamını gör..

Bağlar
baglar
Haz Çağı

Bugün göğü ve doğayı seyretmek, terapi olarak uygulanırken öte yandan hızın içine karışmış bunca benlik, doğada kendisini bulma çabasından vazgeçmiştir. Hız ve haz birbirine bağlıdır. Hızlı olan yutar, derdini, hüznünü unutturur. Eğitici olan hüzün ve dertlerimiz ise hızın içerisinde bizde gereken etkiyi yaratamaz. devamını gör..

Bağlar
baglar
Çalışmadığı Yerden

Çöl olurdu; ayazı içten çeken, develerin sahibine yük olmadığı, yıldızların sahrada zikir halkasına dönüşüp kumları esma gibi çektiği çöl iyi olurdu. Irmak olurdu; dağın göğe tırmandığı eğinden kayaları yuvarladığı, suların hep salih rüyalar gibi yunduğu ne varsa ırmak da güzel olurdu. Dedim ya, çalışmadığım yerden geldi. devamını gör..

Bağlar
baglar
Bağlar’ın 2. Sayısı, “Çizgiler, Sınırlar, İzler” Dosyasıyla Çıktı!

Gümülcine’den Mamuşa’ya, Dedeağaç’tan İştip’e, Kırcaali’den Velingrad’a, Prizren’den İskeçe’ye, Saraybosna’dan Zenica’ya, Üsküp’ten Gostivar’a, Mostar’dan Radoviş’e ve Durres’ten Konçe’ye uzanan çizgilerin, aşılan sınırların, sürülen izlerin, birleşen ellerin ve Türkçe söyleşen dillerin dergisi Bağlar, ikinci sayısıyla okurunu yeniden selamlıyor. devamını gör..

Bağlar
baglar
Balkanlar’da Türk Sesi: Köprü Dergisi

Bu kutlu yolculuğun ilk somut adımı 2002 yılının Ocak ayında atıldı. Bizden, bize dair; ortak hafızamıza, gönül dünyamıza hitap eden kelimeler kâğıt üzerinde yerini alırken 20 yıla erişecek ve erecek bu meşakkatli ama bir o kadar da bereketli süreci kim tahayyül edebilirdi ki? devamını gör..

Bağlar
baglar
Bir Balkan Türküsü

Sessiz, sarp, yokuş, dağlık bir ormandır bütün uzuvlarım. Her yanım bir çağrıdır şimdi, bir direniş bir çamurlu yola düşüş. Trenin ötüşü ve milyonlarca göz, ben ayrılığa düşmüş bir ülkünün çocukluğu… devamını gör..

Bağlar
baglar
Şiir, Şairin Nefesi

Olumsuz toplumsal olaylarda ve negatif hayat şartlarında şairin duruşu direniştir. Nefsi ile olan mücadelede de bu böyledir. Yaratıcıya karşı duyulan teslimiyet ise insanın iç huzurunu temin etmesini sağlar. Direniş ve teslimiyetle insanın dirilişi mümkündür. Şiir de bu dirilişin en narin ve keskin ifade ediş biçimidir. devamını gör..

Bağlar
baglar
Başka (Baška) Bir Dergi

“Balkan edebiyatı”nın birleştirici çatısı altında, Balkanlar'a dair kültür, sanat ve edebiyatın her dalını kucakladık. Dergimizin içerisinde Türkçe ağırlıklı olarak Boşnakça ve İngilizce dillerinde edebiyat içerikleri sunduk. Öykü, deneme, inceleme, tefrika ve şiirlere yer verdik. Geçmişin tozlu raflarından çıkardığımız pek çok eseri de yeniden hatırlattık. devamını gör..

Bağlar
baglar
Uğur Böceği

Biliyordu, Hasan amcanın yarası da hâlâ yeniydi, yataktan bile kalkamayacak hâldeydi. Bıçak elinde Ayşe teyzeye doğru koştu, iri cüssesiyle ahırın kapısındaki Ayşe teyzeyi neredeyse ezecekti. Hemen Uğur Böceği’nin boynuzundan tuttu, biraz başını kaldırdı ve boynundaki ipi bir hamlede kesti. Yaşlı inek hırıltıyla derin bir nefes aldı ve kocaman olmuş gözleri rahatladı. devamını gör..

Bağlar
2022
Video

Bağlar

; ;