Dijital Kültür Platformu KAPAT


;
Dijital Kültür Platformu
Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
Almanya Türk Diasporası Atlası okuyucuyla buluştu

Toplumsal hayattan ekonomiye, spordan edebiyata, eğitimden çalışma hayatına kadar diasporadaki Türklerin genel bir resmini çizmeyi hedefleyen Almanya Türk Diasporası Atlası kitabı; kurumumuzun desteğiyle Prof. Dr. Bünyamin Bezci’nin liderliğinde Sakarya Üniversitesi Diaspora Araştırmaları Merkezi’nin özverili çalışmaları sonucu ortaya çıktı. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
hafiza
Diaspora Gençleri Şehitlerimizin İzinde Sarıkamış’taydı

Haydi Gençler Sarıkamış'a programı kapmasında diaspora gençleri, Erzurum-Kars bölgesinin tarihî mekânlarını rehber eşliğinde ziyaret etti. Program boyunca müze, medrese ve cami gezilerinden türbe ziyaretlerine oldukça kapsamlı bir rotada tarih ve kültür yolculuklarını tamamlayan gençlerimiz, son olarak Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne katılarak bölgenin tarihimizdeki yerine dair önemli bir farkındalık kazanmış oldu. devamını gör..

Hafıza, Yurtdışı Vatandaşlar
hafiza
Fransa’da Yaşamış Türklerin Göç Hikâyeleri

Türkiye-Fransa İşgücü Anlaşması kapsamında Fransa’ya göçen Ünalan, Eryıldız, Şahin, Can ve Gülergün’ün hikâyelerine tanık olacağınız bu metinde; “Le Marmaris” adlı restoranı kurmadan önce Lyon Gross inşaatında çalışmaya başlayan Yozgatlı Murat Ünalan’ın hikâyesine ait fotoğraflar; torunu Sümeyra Eryıldız tarafından kaleme alınan ve 1969 yılında Isparta’dan çalışmak için geldiği Fransa’dan 1988 senesinde kesin dönüş yapan merhum Kazım Eryıldız’ın hayat hikâyesi; Afyonlu Ali Şahin’in karşılaştığı zor çalışma koşulları; İstanbullu Ahmet Can’ın yaşadığı barınma, yiyecek ve ibadet zorlukları; Bayburt’lu Gülergün’ün helal gıda sıkıntısı yer alıyor. devamını gör..

Hafıza, Yurtdışı Vatandaşlar
hafiza
Paris’te Bir Türk Bakkalı – Lütfü Bilgen

Avrupa'da yaşayan Türklerin helal gıda ve yiyecek sorununa Paris’te ilk Türk bakkalını açarak çözüm sunan Lütfi Bilgen; röportajında Türk bakkalını açma hikâyesinden, yabancıların o dönem yaşadığı zorluklardan, kültürel farklılıklar sebebiyle Fransızlar ile yaşadığı ilginç diyaloglardan ve Fransa’daki ilk cami derneği kuruluşundan bahsediyor. devamını gör..

Hafıza, Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
YTB Heyeti Almanya’da Temaslarda Bulundu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Heyeti, yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarını yakından takip etmek ve Başkanlığın projelerine ilişkin çalışma stratejisi oluşturmak adına Almanya’nın farklı şehirlerinde çatı STK’larla bir araya gelerek resmi temaslarda bulundu. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier 30 Yıl Önce Evleri Kundaklanan Arslan Ailesi İle Buluştu

Almanya Cumhurbaşkanı Walter Frank Steinmeier, 23 Kasım 1992 gecesi Almanya’nın Mölln kasabasında iki Neonazi tarafından evleri yakılan Arslan ailesi ile katliamın 30’uncu yıl dönümünde bir araya geldi. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
İsviçre’de Anadolu Okuma Evi ve Yeni Aksa Camisi Hizmete Açıldı

İsviçre’nin Zürih şehrine bağlı Wadenswil bölgesindeki “Anadolu Okuma Evi” ve Schaffhausen şehrinde yapımı tamamlanan Yeni Aksa Camisi hizmete açıldı. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
Bilge Ana Mevlüde Genç Amasya’da Defnedildi

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçı terör örgütü Neo-Naziler tarafından kundaklanan evlerinde ailesinin 5 ferdini yitiren ve her şeye rağmen hoşgörü mesajları veren Mevlüde Genç’in cenazesi Amasya’nın Taşova ilçesinde toprağa verildi. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
"Biz Ne Solingen'i Unutturacağız Ne de Mevlüde Teyzemiz Unutulacak"

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren Mevlüde Genç’in Almanya’da düzenlenen cenaze töreni sonrası yaptığı açıklamada, 2023’ten itibaren her yıl “Mevlüde Genç İnsanlık Ödülleri” vereceklerini söyledi. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
yurtdisi-vatandaslar
YTB Başkanı Abdullah Eren ve Beraberindeki Heyet Hollanda’da Temaslarda Bulundu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ve beraberindeki YTB Heyeti, Hollanda’da Türk toplumunun ihtiyaç ve taleplerinin ele alındığı; toplantılar, ziyaretler, resmi temaslar ve buluşmalar gerçekleştirdi. devamını gör..

Yurtdışı Vatandaşlar
2022
Video

Türk Halk Müziği

; ;