İletişim Yüzyılında Medya Akademisi TRT İş Birliğinde İstanbul'da Gerçekleştirildi

Salı, Ekim 17, 2023

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) İletişim Destek Programı çerçevesinde hayata geçirilen "İletişim Yüzyılında Medya Akademisi" başlıklı proje ile Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde eğitim alan ve medya alanlarına ilgi duyan uluslararası öğrencilere yönelik medya akademisi programının ilki İstanbul’da düzenlendi.

YTB tarafından Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde eğitim alan uluslararası öğrencilere yönelik olarak düzenlenen medya akademisi, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ve Genç Birikim Derneği iş birliği ile YTB İstanbul Ofisinde 27 farklı ülkeden 37 Türkiye Burslusu uluslararası öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Katılımcılar; gazetecilik, hikâye anlatıcılığı, saha yapımcılığı ve mobil gazetecilik alanlarında TRT’nin Gençler İçin Gazetecilik başlıklı sosyal sorumluluk projesinde görev alan meslek profesyonellerinden çeşitli eğitimler aldı. Program kapsamında uluslararası öğrenciler hem literatür bilgisi hem de pratik deneyimler elde etti. Aynı zamanda dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle tanışan katılımcılar önemli bir iletişim ağına da sahip oldu.
 
Projenin ikinci gününde uluslararası öğrenciler saha çalışması gerçekleştirdi. İnsan hikâyelerine odaklanarak haber içeriği üreten gazeteci adaylarının ürettikleri tüm içerikler, dijital video yarışması kapsamında TRT Gençler İçin Gazetecilik Atölyesi eğitmenleri tarafından değerlendirildi. Ödül töreni ve sertifika töreninin ardından projenin ilk ayağı sona erdi.
Projenin ikinci ayağı ise 11-12 Kasım 2023 tarihlerinde Edirne'de yine uluslararası öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilecek medya akademisi eğitimleri ile devam edecek.


İlgili Haberler

hafiza
Hafıza

Bugün dünyanın farklı bölgelerinde aynı zengin kültürün ve tarihin bir parçası olan fakat birbirinden uzakta yaşayan Çerkesle

Salı, 21 Mayıs 2024

kardes-topluluklar
Kardeş Topluluklar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ev sahipliğinde, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği iş birl

Cuma, 17 Mayıs 2024

duyurular
Duyurular

4/B Sözleşmeli Personel (Mütercim-Tercüman) Alımı Sözlü Sınav Tarihi Açıklandı

Perşembe, 16 Mayıs 2024