YTB’den Azerbaycan’ın Gence Kentine Ziyaret

Perşembe, Kasım 5, 2020

Saldırının gerçekleştirildiği alana karanfil bırakan YTB Başkanı Eren, Ermenistan saldırılarının başlamasından bugüne kadar Azerbaycan’da sivillerin yaklaşık 13 kez hedef alındığını belirtti. Ermenistan’ın füzelerle vurduğu yerin de "tamamen sivil yerleşim yeri" olduğunu vurgulayan Eren saldırının amacını şu sözlerle açıkladı: “Hiçbir şekilde bir askeri alan yakınında dahi yok. Bu şehri sindirmek için, bu şehrin tarihi önemini de göz önüne alarak, Azerbaycan’ı sindirmek için sivillere yapılan bir saldırı."

Saldırıda hayatını kaybeden sivillere değinen Eren, "Burada 26 insan şehit oldu. Çocuklar annesiz, babasız kaldı. Evlatları ölen insanlar oldu. Kadınlar, yaşlılar vefat etti." dedi.

“Mağdur ve mazlumsunuz fakat sesiniz haksızlar kadar duyurulmuyor”

Dünya basınının Ermenistan’ın sivilleri hedef alan saldırılarına yeterince ilgi göstermediğine değinen Eren, tarafsızlıktan uzak bakış açısına dikkat çekti:

“Bu sivil kayıpları Ermenistan tarafında olsaydı öyle ya da böyle çok daha dramatize bir şekilde, algıyı da katarak dünya kamuoyuna servis ederlerdi. Biraz Türk Müslüman olmanın günümüz dünyasına getirmiş olduğu bir hakikat bu. Mağdur ve mazlumsunuz fakat sesiniz haksızlar kadar duyurulmuyor."

YTB Başkanı Eren, dünyaya saldırıları başta TRT ve Anadolu Ajansı’nın İngilizce yayınları olmak üzere Türkiye’deki haber kanallarının anlattığını ifade etti.

YTB Azerbaycan ile Projeleri Arttırmak İstiyor

Ziyaretin bir amacının da destek kapsamını görüşmek olduğunu belirten Eren, "Biz de projelerimizi nasıl daha fazla artırabiliriz diye bu ziyareti yapmak istedik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin saldırıların başlangıcından itibaren Azerbaycan’ın yanında olduğunu bir kez daha vurgulayan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Umuyoruz ki kendi öz topraklarını Azerbaycan en kısa zamanda azat edip uluslararası hukuka uygun şekilde kendi hakkını savunmaya devam edecek. Biz de her türlü desteğimizle Azerbaycan’ın yanındayız” dedi.

YTB Başkanı Eren’in Gence kentindeki ziyaretlerinde Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı Fuad Muradov, Gence Valisi Niyazi Bayramov ve Türkiye’nin Gence Başkonsolosu Zeki Öztürk de bulundu. 


İlgili Haberler

baglar
Bağlar

“Sen şimdi saf Bulgar mısın?” diyorlar. “Hayır, Türk’üm.” diye cevap veriyorum. “Ama nasıl olur… Bulgaristan’da yaşıyorsun.”

Pazartesi, 11 Aralık 2023

hafiza
Hafıza

İçecek olarak 14. yüzyılda kullanılmaya başlanan kahvenin ilk defa nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir rivayet bulunmamakla

Salı, 05 Aralık 2023

hafiza
Hafıza

60’lı yılların sonunda Alman işverenler özellikle elektronik ve tekstil işleri için Türkiye’den kadın işçi talep etmeye başla

Salı, 05 Aralık 2023