YTB’den Orta Asya Ülkelerine Yönelik Laparoskopik Cerrahi Kursu Desteği

Cumartesi, Ocak 2, 2021

Ülkemizin sağlık alanında edindiği kazanımlar tüm dünyada olduğu gibi Türk Dünyasında da yakından takip ediliyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da kültürel ve sosyal alandaki faaliyetlerinin yanı sıra sağlık alanında da Türk Dünyasına yönelik çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyor. Bu kapsamda sağlık alanında ülkemizde elde edilen kazanımların Türk Dünyası ülkeleriyle paylaşılması için destek programları düzenlenerek bölge ülkelerindeki nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sunuluyor.

Son olarak 26-27 Aralık 2020 tarihlerinde YTB tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İslam Kalkınma Bankası, TİKA ve 14 Mart Tıbbiyeliler Derneği iş birliğinde “Laparoskopik Cerrahi Kursu” projesi desteklendi. Proje kapsamında Orta Asya ülkelerinde yeni yaygınlaşmaya başlayan laparoskopik cerrahi yöntemine ilişkin toplamda 1000  soydaş cerraha ve diğer sağlık çalışanlarına teorik dersler ile canlı ameliyat uygulamaları gösterildi.

Covid-19 salgınının ortaya çıkmasına rağmen Türk Dünyasına yönelik faaliyetlerine ara vermeyen YTB, 2020 yılında soydaş coğrafyasındaki doktorlara ülkemiz tecrübesinin aktarılması amacıyla “Türk Dünyası Covid-19’la Mücadele Online Eğitim Programı”nı hayata geçirmişti. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan 120 soydaş sağlık çalışanının yararlandığı eğitim aralarında Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin de yer aldığı ülkemizin bu alandaki en iyi hocaları tarafından verildi.

2019 yılında da YTB tarafından “Türk Dünyası Acil Tıp Eğitimi” projesi ile Türkistan, Taşkent ve Buhara’da doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan toplam 200 kişiye yönelik yüz yüze olacak şekilde acil servis organizasyonu, acil serviste kritik hastaya yaklaşım ve afet yönetimi hakkında hem teorik hem de pratik eğitim gerçekleştirilmişti.

İlerleyen dönemde de bölge ülkelerince ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi misyonuna uygun olarak tecrübe paylaşımı ve mesleki eğitim programlarına devam edilmesi planlanıyor.


İlgili Haberler

duyurular
Duyurular,Kardeş Topluluklar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Soydaş Edebiyatı Destek Programı (SEDEP) ile 2024 yılında da soydaş

Pazartesi, 26 Şubat 2024

hafiza
Hafıza

Hocalı Katliamı, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan Hocalı kasabasında gerçekleşti. Bu katliam fiziksel olarak

Pazartesi, 26 Şubat 2024

kardes-topluluklar
Kardeş Topluluklar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından soydaş ve akraba topluluklarımız ile ilgili bilimsel araşt

Cuma, 23 Şubat 2024