Yüzyılın Sonunda Anadolu’dan Balkanlar’ı Okumak Programı

Çarşamba, Mart 8, 2023

Yüzyılın Sonunda Anadolu’dan Balkanlar’ı Okumak Programı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Anadolu Mektebi Vakfı iş birliği ile Balkanlar’da okuyan lise ve üniversite öğrencileri ile Balkanlar’dan gelerek Türkiye’deki üniversitelerde okuyan gençlerimizi 6 Mart- 30 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak Yüzyılın Sonunda Anadolu’dan Balkanlar’ı Okumak Programı’na davet ediyoruz.

Aliya İzzetbegoviç, Yahya Kemal Beyatlı ve Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinin okunacağı program kapsamında Türkiye ve Balkanlar’da eğitim, kültür ve gezi programları düzenlenecektir. 

Anadolu Mektebi, Türk kültür ve medeniyetine önemli katkı sunmuş yazarların eserlerinin okunmasına dayalı bir eğitim ve kültür programıdır.
Programa katılan gönüllü gençler, Balkan coğrafyasında doğmuş, o toprakların yapısını bilen, yaşanan problemler hakkında eserler vücuda getirmiş ve aynı zamanda içinde bulundukları toplumun sözcüsü olma özelliği taşıyan yazarların külliyatını okuyacak;  okumalarını tamamlayan gençler, okudukları kitaplardan hareketle panel metinleri yazacak; yazdıkları metinleri Türkiye’de ve Balkanlar’da yapılacak panellerde sunma fırsatı bulacaktır.

Bunun yanı sıra öğrenciler, Balkanlar’daki programla Türkiye’de yapılacak kamp kapsamında kültürel gezi ve sanatsal etkinliklerle yazar ve akademisyen söyleşilerinde bilgi dağarcıklarını zenginleştirme imkânı yakalayacaklar; Türkiye’deki akranlarıyla tanışma, kaynaşma ve dostluk kurma şansları olacaktır.

Programa başvurular 8-20 Mart 2023 tarihleri arasında form doldurulup fatmakarafilik.anmek@gmail.com  adresine e-posta olarak gönderilerek yapılacaktır.

Katılımcı kayıt formunu indirmek için tıklayınız.

Bu okuma yolculuğunda yerini almak isteyen,  ülkemizle bağlarını güçlendirmeyi ve milli tarih bilinçlerini geliştirmeyi arzu eden tüm gençlerimizi bekliyoruz.


İlgili Haberler

yurtdisi-vatandaslar
Yurtdışı Vatandaşlar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların rahat bir

Çarşamba, 22 Mart 2023

baglar
Bağlar

Kim Mehmeti, 1955 yılında Üsküp’ün Gërçec köyünde doğdu. Edebiyat; roman, öykü, deneme kategorilerinde eserler vermiş yazarın

Salı, 21 Mart 2023

memleketim
Memleketim

Nereye aitsin? Türkiye’ye aitim. Suriye’ye aitim. Almanya’ya aitim. Beyrut’a aitim ben. Londra’ya aitim. Hepimiz kendimizi bi

Pazartesi, 13 Mart 2023