Yüzyılın Sonunda Anadolu’dan Balkanlar’ı Okumak Programı

Çarşamba, Mart 8, 2023

Yüzyılın Sonunda Anadolu’dan Balkanlar’ı Okumak Programı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Anadolu Mektebi Vakfı iş birliği ile Balkanlar’da okuyan lise ve üniversite öğrencileri ile Balkanlar’dan gelerek Türkiye’deki üniversitelerde okuyan gençlerimizi 6 Mart- 30 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak Yüzyılın Sonunda Anadolu’dan Balkanlar’ı Okumak Programı’na davet ediyoruz.

Aliya İzzetbegoviç, Yahya Kemal Beyatlı ve Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinin okunacağı program kapsamında Türkiye ve Balkanlar’da eğitim, kültür ve gezi programları düzenlenecektir. 

Anadolu Mektebi, Türk kültür ve medeniyetine önemli katkı sunmuş yazarların eserlerinin okunmasına dayalı bir eğitim ve kültür programıdır.
Programa katılan gönüllü gençler, Balkan coğrafyasında doğmuş, o toprakların yapısını bilen, yaşanan problemler hakkında eserler vücuda getirmiş ve aynı zamanda içinde bulundukları toplumun sözcüsü olma özelliği taşıyan yazarların külliyatını okuyacak;  okumalarını tamamlayan gençler, okudukları kitaplardan hareketle panel metinleri yazacak; yazdıkları metinleri Türkiye’de ve Balkanlar’da yapılacak panellerde sunma fırsatı bulacaktır.

Bunun yanı sıra öğrenciler, Balkanlar’daki programla Türkiye’de yapılacak kamp kapsamında kültürel gezi ve sanatsal etkinliklerle yazar ve akademisyen söyleşilerinde bilgi dağarcıklarını zenginleştirme imkânı yakalayacaklar; Türkiye’deki akranlarıyla tanışma, kaynaşma ve dostluk kurma şansları olacaktır.

Programa başvurular 8-20 Mart 2023 tarihleri arasında form doldurulup fatmakarafilik.anmek@gmail.com  adresine e-posta olarak gönderilerek yapılacaktır.

Katılımcı kayıt formunu indirmek için tıklayınız.

Bu okuma yolculuğunda yerini almak isteyen,  ülkemizle bağlarını güçlendirmeyi ve milli tarih bilinçlerini geliştirmeyi arzu eden tüm gençlerimizi bekliyoruz.


İlgili Haberler

kardes-topluluklar
Kardeş Topluluklar,Uluslararası Öğrenciler,Yurtdışı Vatandaşlar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da soydaş ve akraba topluluklar

Salı, 09 Nisan 2024

baglar
Bağlar

Kudüs bütün İbrahimî dinlerin ortak mekânı ve mirası... Yüzyıllar boyunca bu ortak mirasa saygıda kusur etmeyen bölgenin Müsl

Cuma, 05 Nisan 2024

duyurular
Duyurular,Yurtdışı Vatandaşlar

2024 Yılı Türkçe Saati Destek Programı

Cuma, 05 Nisan 2024