2022 YTB Türkçe Ödülleri Yarışması

Çarşamba, Mart 16, 2022

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türk Diasporası içerisinde edebi eserler vermeye istekli, yetenekli gençleri keşfetmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor. Bu yıl 4. kez düzenlenen yarışmada Deneme, Öykü, Şiir, İlk Kitap alanlarına ek olarak Diaspora Çocuk Edebiyatı türüne de yer veriliyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Türk Diasporası içerisinde yazın alanındaki yetenekleri keşfetmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışmasını düzenliyor. Yarışma yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı Türkçe dilinde yazmaya ve Türk Diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımlar yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Program Türkçe’nin doğru, düzgün, güzel ve yaygın bir şekilde kullanılması hedefiyle birbirinden güzide kategorilerle ilana çıkıyor.

Bu yıl 4. kez düzenlenen yarışmada Deneme, Öykü, Şiir, İlk Kitap alanlarına ek olarak Diaspora Çocuk Edebiyatı türüne de yer veriliyor. Toplamda beş kategoride düzenlenecek yarışmada her kategori için ayrı bir seçici kurul oluşturulacaktır. Seçici kurulun esas alacağı değerlendirme kriterleri arasında; Türkçenin doğru ve etkili kullanımı, dil bilgisi ve imla kurallarına uygunluk, başvuru yapılan kategorinin şeklî ve teknik özelliklerine asgarî düzeyde uygunluk, özgünlük ile üslup olacaktır. Ayrıca yarışmada yer alacak eserin, Türk Diaspora edebiyat üretimini artırması, zenginleştirmesi ve bu türe yönelik yeni açılımlar kazandırması da değerlendirme açısından önem taşımaktadır.

Yarışma Takvimi:

Başvuru Tarihleri: 15 Mart - 30 Haziran 2022

Teknik Değerlendirme: 1 Temmuz - 15 Temmuz 2022

Seçici Kurul Değerlendirmesi: 16 Temmuz - 15 Ağustos 2022

Kazananların İlanı: 01 Eylül 2022

Ödül Töreni: Tarih ve yer bilgisi www.ytb.gov.tr’de ilan edilecektir.

Başvurular Başkanlık tarafından ilan edilen başvuru süreleri içerisinde (obys.ytb.gov.tr) adresine yapılacaktır. Başvuru için istenen evraklar adreste yer alan ilgili bölümlere yüklenecektir. Posta yoluyla yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmaya ilişkin, özgeçmiş şablonu ve şartnameler (obys.ytb.gov.tr) adresinden indirilebilir. Başvuru süreci içerisinde gönderilmeyen eserler yarışmaya kabul edilmeyecektir.


İlgili Haberler

baglar
Bağlar

“Sen şimdi saf Bulgar mısın?” diyorlar. “Hayır, Türk’üm.” diye cevap veriyorum. “Ama nasıl olur… Bulgaristan’da yaşıyorsun.”

Pazartesi, 11 Aralık 2023

hafiza
Hafıza

İçecek olarak 14. yüzyılda kullanılmaya başlanan kahvenin ilk defa nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir rivayet bulunmamakla

Salı, 05 Aralık 2023

hafiza
Hafıza

60’lı yılların sonunda Alman işverenler özellikle elektronik ve tekstil işleri için Türkiye’den kadın işçi talep etmeye başla

Salı, 05 Aralık 2023