Eren: “Avrupalı Türklerin Dertleriyle Dertleniyoruz”

Perşembe, Temmuz 27, 2023

Denizli’nin Çal ilçesinde düzenlenen “4. Geleneksel Avrupalı Denizlililer Buluşması”nda konuşan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “Vatandaşlarımızın dillerini ve kültürlerini unutmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Avrupa’da Türkler’e ait 4 bine yakın sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bunlarla sürekli temas halindeyiz” dedi.

YTB Başkanı Abdullah Eren, Denizli’nin Çal ilçesinde düzenlenen “4.Geleneksel Avrupalı Denizlililer Buluşması”nda Avrupa’nın dört bir yanından memleketlerini ziyaret eden vatandaşlarımız ile bir araya geldi.
 
Avrupa’da yaşayan 5 milyon vatandaş ile Türkiye arasında köprü görevi gördüklerini dile getiren Abdullah Eren,  Avrupalı Türklerin dertleriyle dertlendiklerine dikkat çekti.
 
Türkiye’nin, her zaman Avrupa’da yaşayan Türklerin yanında olduğunun altını çizen Eren, “Türkiye özellikle son 20 yılda çok gelişti. Bu süreçte Avrupa’da yaşayan Türklerin yanında olduk. Vatandaşlarımızın dillerini ve kültürlerini unutmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Avrupa’da Türkler’e ait 4 bine yakın sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bunlarla sürekli temas halindeyiz” dedi.
Programda konuşan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan ise işçi olarak gidilen Avrupa’da vatandaşlarımızın çok iyi konuma geldiklerini ifade etti. Avrupa'da yaşayan yeni neslin bilim insanı, iş insanı, doktor, mühendis ve milletvekili olduğunu belirten Akcan “Bu durum Türklerin büyük bir başarılı hikâyesidir. Türkiye ve vatan özlemiyle Avrupa’da hayatlarını sürdüren gençlerimiz bizlerle bağını koparmamalıdır” dedi.
 
Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören de, Avrupa’da yaşayan yeni nesle kültür ve göreneklerimizi öğreterek, onların birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını perçinlemeyi hedeflediklerini söyledi.


İlgili Haberler

baglar
Bağlar

“Sen şimdi saf Bulgar mısın?” diyorlar. “Hayır, Türk’üm.” diye cevap veriyorum. “Ama nasıl olur… Bulgaristan’da yaşıyorsun.”

Pazartesi, 11 Aralık 2023

hafiza
Hafıza

İçecek olarak 14. yüzyılda kullanılmaya başlanan kahvenin ilk defa nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir rivayet bulunmamakla

Salı, 05 Aralık 2023

hafiza
Hafıza

60’lı yılların sonunda Alman işverenler özellikle elektronik ve tekstil işleri için Türkiye’den kadın işçi talep etmeye başla

Salı, 05 Aralık 2023