Kırım Tatar Sürgünü 80. Yılı Anma ve Kırım Tatar Gençler Çalıştayı Açılış Programı Düzenlendi

Cuma, Mayıs 17, 2024

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ev sahipliğinde, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği iş birliğinde düzenlenen “Kırım Tatar Sürgünü 80. Yılı Anma ve Kırım Tatar Gençler Çalıştayı Açılış Programı” gerçekleştirildi.

Programa Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Ricardas Degutis, YTB Başkanı Abdullah Eren, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Tatar Gençleri Temsilcisi Samet Cengiz ile çok sayıda davetli katıldı.İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla Başkanlığımızda başlayan programda, sürgünde hayatını kaybedenler için dua okundu.
Programın açılışında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, sürgün sonrası Kırım Tatar toplumunun ayakta ve hayatta kalma mücadelesini yad etmek için bir araya geldiklerini söyledi.Sürgününün yaşandığı 1944’ün kara ve acılı bir yıl olduğunu belirten Eren, “Sürgünü en acı şekilde tecrübe eden ve maruz kalmış olduğu bu büyük sürgüne rağmen ayakta kalmayı, bir olarak, beraber kalmayı ve bugün burada da gördüğümüz gibi Kırım Tatar toplumunu yaşatmayı başarmış olan bir millet var” dedi.
 
Kırım Tatarlarının Birlik ve Beraberliğini Sağlamaya Gayret Edecekler

Çalıştayı çok önemsediklerini anlatan Eren, gençlerin milli, manevi değerlerine sahip çıkarak sürgünü unutturmadıklarını söyledi. Gençlerin aynı zamanda birlik ve beraberlik sağlamaya gayret ettiklerini aktaran Eren, “Bunu çok önemsiyoruz çünkü milli bilincimizin, kültürümüzün yarınlara taşınması için gençlerimiz çok kilit bir rol oynuyor. Gençlerimiz, kendi milli manevi değerlerine sahip çıkarak ve sürgünü yarınlara taşıyarak dünyanın neresinde olursa olsun Kırım Tatarlarının birlik ve beraberliğini sağlamaya gayret edecekler" ifadelerini kullandı.
 
Kırım Tatarları, Litvanya Toplumunun Ayrılmaz Bir Parçası

Programda konuşan Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Degutis, Kırım Tatarları ile Litvanya halkının yıllardır birlikte yaşadığını belirterek, “Kırım Tatarları, Litvanya toplumunun ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Kırım Tatarları, ülkemizin ve toplumumuzun gelişimine önemli katkılarda bulunmuş, bu katkılar özellikle son 50 yılda öne çıkmıştır” dedi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar da konuşmasında Kırım Tatar dilinin, kimliğinin, geleneğinin, dininin korunması ve bütün dünyada tanınarak yaygınlaştırılması için ortak çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.
 
Ukrayna ve Kırım Tatar halklarının tarihlerinin birbirine bağlı olduğunu söyleyen Bodnar, “Beraber aynı kaynaktan gelen açlık, soykırımlar, baskılar ve birçok zor dönem atlattık. Belki mükemmel değildi ama en azından barış içinde beraber, birbirimize yardım ederek yaşadık” dedi.
 
On Binlerce İnsan Sürgün Yollarında ve Sürgün Yerlerinde Hayatını Yitirdi
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Şahin de 18 Mayıs 1944'te hasta, kadın ve çocuk ayrımı yapılmaksızın Kırım Tatar toplumundan yüz binlerce kişinin sürgüne gönderildiğini anımsattı. Şahin, Kırım Tatarlarının, nüfuslarının yarısını sürgün nedeniyle kaybettiğini dile getirerek, “On binlerce insan sürgün yollarında ve sürgün yerlerinde hayatını yitirdi” dedi.

Kırım Tatar Gençleri Temsilcisi Cengiz de YTB'nin desteğiyle Dünya Kırım Tatar Gençlik Kurultayı’nın organize edileceğini ve oldukça faydalı olacağını vurguladı. Cengiz, kurultay kapsamında Kırım Tatar gençlerinin evrensel olarak birlikte çalışabilmesine odaklanma ve Kırım Tatar halkının yaşam şartlarını iyileştirebilme gibi amaçlar üzerinde çalışacaklarını kaydetti.

Program, Kırım Ailesi Okulu öğrencilerinin “Sürgün” gösterisi ve şiir dinletisiyle devam etti. Program kapsamında Kırım Tatar Kültür ve Sanat Sergisi de gezildi.


İlgili Haberler

telve
Telve

Ses bayrağımız Türkçeyi yurt dışında gururla dalgalandıran Telve dergisinin 12. sayısı çıktı! Telve dergisi bu sayısında Alma

Cuma, 14 Haziran 2024

hafiza
Hafıza

Türk dünyasının büyük yazarı Cengiz Aytmatov’un insana ve tabiata dair kıymetli tasvirler barındıran Beyaz Gemi, Cemile ve To

Pazartesi, 10 Haziran 2024

yurtdisi-vatandaslar
Yurtdışı Vatandaşlar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türkiye Ulusal Ajansı iş birliğiyle Köln’de Dijital Gençlik Forumu

Pazartesi, 03 Haziran 2024