Uluslararası Öğrenciler İstanbul’da İftarda Buluştu

Çarşamba, Nisan 19, 2023

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türkiye Bursları programıyla ülkemizde eğitim alan uluslararası öğrencilerle iftar sofrasında buluştu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türkiye Bursları programıyla İstanbul’da lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim alan uluslararası öğrencilerle iftar sofrasında bir araya geldi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ndeki iftar programında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısının son 11 yılda 15 kat arttığına dikkat çekti.
 
2011 yılının sonlarında 20-21 bin civarında olan öğrenci sayısının 300 binlere kadar geldiğinin altını çizen Eren, “2011’in sonlarında 20-21 bin civarında olan öğrenci sayımız, üniversite sayımızın günden güne artması, Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline gelmesi gibi sebeplerle bugün 300 binlere geldi. Türkiye’de 206 üniversite var, bunların 122’si devlet üniversitesi. Hemen hemen her üniversitede uluslararası öğrencilerimiz var. Biz sizleri Türkiye’de ağırlamaktan çok mutluyuz” dedi.
 
Mezun Olduktan Sonra Türkiye’yi Unutmayın

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük bir felaketin yaşandığını ifade eden Eren, bölgede eğitim alan uluslararası öğrencilerin de depremlerden etkilendiğini kaydetti. Eren konuşmasının devamında şunları söyledi: “O bölgedeki arkadaşlarımızın ihtiyaç ve sorunlarıyla ilgilendik. Türkiye Bursları'yla ülkemizde bulunan öğrencilerimizin hepsi bize ailelerinin emanetidir. Sizler mezun olduktan sonra ülkelerinize dönüp siyasetçi, bürokrat, iş insanı, akademisyen, bilim insanı gibi birçok farklı alanda kariyer sahibi olacaksınız. Sizlerden beklentimiz var. Mezun olduktan sonra Türkiye’yi unutmayın. Türkiye ile ülkeleriniz arasındaki ilişkileri geliştirmeye gayret edin.”
 
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik de öğrencileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


İlgili Haberler

hafiza
Hafıza

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 2019 yılında başlatılan "1944 Ahıska Sürgünü Sözlü Tarih Projesi

Salı, 30 Mayıs 2023

kardes-topluluklar
Kardeş Topluluklar

"Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye-Afrika İlişkileri" panelinde konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’nin adalet ve haki

Cuma, 26 Mayıs 2023

memleketim
Memleketim

Sırf aileleri rahat etsin diye gitmişlerdi gurbete. Yaban ellerde toz duman içinde çalışmışlardı. Kimi zaman da aşağılanmışla

Cuma, 26 Mayıs 2023