Uluslararası Öğrencilerin Mezuniyet Heyecanı

Cuma, Temmuz 28, 2023

Dünyanın dört bir yanından gelerek Türkiye Bursları programıyla ülkemizdeki üniversitelerde eğitimlerini tamamlayan uluslararası öğrenciler YTB’nin düzenlediği “12. Uluslararası Öğrenci Mezuniyet Töreni”nin ardından mezun olarak ülkelerine döndü.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) Türkiye Bursları programı ile dünyanın dört bir yanından gelerek ülkemizdeki üniversitelerde eğitim alan uluslararası öğrenciler Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde düzenlenen 12. Uluslararası Öğrenci Mezuniyet Töreni’nin ardından kep attı. Bu yıl 133 ülkeden 1848 uluslararası öğrenci mezun olarak ülkelerine döndü. 

Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katılarak bir konuşma yaptı. Ersoy, Türkiye Bursları programının hayata geçirildiği ilk yıl 42 bin başvuru olduğunun, bugün gelinen noktada ise bu sayının 117 bini geçtiğinin altını çizdi. Ersoy 2023 yılı başvuru rakamlarına ilişkin de "2023 yılında Türkiye Bursları'na 162 ülkeden 117 bin 367 başvuru yapılması, yürütülen çalışmaların ne kadar doğru ilerlediğinin de bir göstergesi” açıklamasında bulundu.

Ersoy konuşmasında Azerbaycan’dan Bosna Hersek'e, Endonezya'dan Mısır'a, Nijerya'dan ABD'ye kadar dünyanın dört bir yanından gençlerin bu programa katılmasının, Türkiye Bursları'nın küresel bir başarı hikayesine dönüştüğünün en büyük ispatı olduğuna dikkat çekti. 

Bu yıl Türkiye Bursları ile eğitim alan 133 ülkeden 1848 uluslararası öğrencinin mezun olduğunu belirten Ersoy, “Önünüzde çok uzun bir yol olduğunu da lütfen unutmayın. Belki bir kısmınız eğitimine devam edecek, bir kısmınız ülkesine dönüp aldığı nitelikli eğitimin ardından bilgisini, tecrübesini kendi ülkesine aktaracak. İnşallah ülkenize döndüğünüzde ülkeniz, milletiniz ve tüm insanlık için en güzel, en hayırlı çalışmaların altında sizlerin imzası olur. Sizlerle bizim yolumuz ayrılıyor gibi gözükse de biz aslında ezeli ve ebedi bir kardeşliğin altına hep beraber imza attık” dedi.

Yaşanılabilir Bir Dünya Hedefiyle Çalışmaya Devam Edeceğiz 

Hep birlikte daha yaşanılabilir bir dünya hedefiyle çalışmaya devam edeceklerini aktaran Ersoy, “Bunun için aynı ülkede olmamız da gerekmiyor. Tanzanya'da, Kenya'da, Kosova'da, Filistin'de, Venezuela'da da olsanız kalbimiz hep bir atmaya devam edecek. Türkiye Bursları mezunları dünyanın dört bir yanında hayatı güzelleştirmeyi kendine ilke edinmiş, paylaşmayı, hoşgörüyü esas alan iyilik hareketinin parçaları olacaklar" şeklinde konuştu. 

Bursların Somut Çıktılarını Almaya Başlayacağız 

YTB Başkanı Abdullah Eren ise yaptığı konuşmasında Türkiye Bursları'nın YTB uhdesinde Türkiye'nin dünyaya açılan bir markası olduğunu ve bugüne kadar birçok uluslararası öğrencinin ülkemizde yükseköğrenim görmesine olanak sağladığını söyledi. Verilen bursların somut geri dönüşlerini de almaya başlayacaklarını belirten Eren, "Türkiye Bursları marifetiyle Türkiye Cumhuriyeti son 20 yıldır dış politikasındaki paradigma değişimini eğitim diplomasisinde farklı bir noktaya taşıdı. YTB olarak Türkiye mezunları ve Türkiye Burslarıyla eğitim almış uluslararası öğrencilerin, Türkiye'ye katkılarını artırmak üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 
Uluslararası Öğrenci İhracat İş Birliğini de Oluşturmayı Hedefliyoruz

Öğrencilerin ülkelerine döndüğünde ticaret, turizm ve kültür gibi iş birliği alanlarında Türkiye'yi önceleyeceklerinden emin olduğunu ifade eden Eren "Sizlerle birlikte yol yürüyüp, büyümek gayesinde bu bursları size sağlıyoruz. Dünyanın farklı noktalarındaki mezun derneklerinin sayısını 5 sene içerisinde 50'ye çıkaracağız. Türkiye'de Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere, ihracat odağındaki birliklerle beraber, uluslararası öğrenci ihracat iş birliğini de oluşturmayı hedefliyoruz” dedi. 


Türkiye'de eğitim almış çok büyük bir Türkiye mezunu ailesi olduğunu vurgulayan Eren şunları kaydetti; “Dünyanın hemen hemen her ülkesinde yerli ve milli firmalarımız başta olmak üzere, Türkiye'de iş yapan ister özel sektör olsun, ister kamu sektörü olsun, tüm bu alanlarda Türkiye mezunları var olacak ve bizlere katkı sağlayacak. O yüzden, biz sizlerden çok umutluyuz, çok ümitvarız."Programda eğitimlerini derece ile tamamlayan mezunlara ödülleri takdim edildi. 12. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni kep atma töreni ve aile fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.


İlgili Haberler

baglar
Bağlar

Bağlar yazarları bu sayıda da Balkanlar’ın umutlarını, umutsuzluklarını; özlemlerini, kavuşmalarını; yolculuklarını ve varış

Cuma, 19 Temmuz 2024

kardes-topluluklar
Kardeş Topluluklar

YTB tarafından Balkanlar’da çağdaş dönemde ortaya çıkan düşüncenin süreli yayınlar üzerinden ele alınması amacıyla hazırlanan

Perşembe, 11 Temmuz 2024

telve
Telve

Kahvemin telvesine dalmış, Ulu Cami’den gelen gür cuma selasını dinlerken Bursa’nın tarihî dokusunda dokunmuş göçmen ailelerd

Salı, 09 Temmuz 2024