Yurt Dışındaki Türk Varlığının Genç Lider Adayları Ana Vatan Türkiye’de Buluştu

Cuma, Ağustos 25, 2023

Yurt dışında yaşayan gençlerin sosyal, siyasi, akademik ve sivil toplum alanlarında önemli yerlere gelmeleri için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden YTB Başkanı Abdullah Eren, “Avrupa’da kalıcı bir Türk varlığı gençlerin gayretleri sayesinde sağlanacak” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, dünyanın farklı ülkelerinden gelerek YTB’nin Genç Liderler Programı’na katılan gençler ile bir araya geldi. Yurt dışında yaşayan gençlerin; sosyal, siyasi, akademik ve sivil toplum alanlarında başarı elde ederken ana vatan Türkiye ile de bağlarının güçlenmesi için hazırlanan programa bu yıl 9 ülkeden 29 genç katıldı. “Diasporanın Gençleri Geleceği Tartışıyor: 2050 Vizyonu ve Türk Diasporası” temasıyla hazırlanan program kapsamında gençler bir hafta boyunca alanında uzman isimlerden çeşitli eğitimler alacak. 
 
YTB Başkanı Abdullah Eren gençler ile buluşmasında YTB’nin faaliyetlerini anlatarak kurumun genç nesile yönelik çalışmalarına dikkat çekti. Yurt dışındaki Türk varlığının genç nesil ile kalıcı hale geleceğinin altını çizen Eren, birçok alanda yapılan programlarla gençlerin projelerine katkı sağladıklarına vurgu yaptı.
Yurt dışında doğmuş, büyümüş ve yaşadıkları ülkelerin asli unsuru olan gençlere yönelik programlar ve faaliyetler hazırladıklarını dile getiren Eren, “Biliyoruz ki Avrupa’da kalıcı bir Türk varlığı gençlerin gayretleri sayesinde sağlanacak. Bugüne kadar bu mücadeleyi birinci ve ikinci neslimizin yapmış olduğu çalışmalar, kurmuş olduğu dernekler ve yapmış olduğu camiler neticesinde elde ettik. Bugün Avrupa’da 5 milyon Türk varlığından bahsediliyor. İnşallah bu beş milyonun kalıcı olması için, yaşadığınız ülkelere katkı sağlamanız için aynı zamanda Türkiye ile bağlarınızı devam ettirmeniz bunun yanı sıra Türkiye’ye de katkı sağlamanız için çok farklı alanlarda programlar düzenliyoruz” dedi.
 
YTB’nin her yıl yurt dışında yaşayan gençlerin kariyerlerine destek olacak çalışmalar da hayata geçirdiğini belirten Abdullah Eren, “Avrupa’nın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’e Avrupa’dan gençlerimizi getiriyoruz. Staj programları düzenliyoruz. Her sene Avrupa’dan 80’e yakın gencimize Türkiye’deki kamu kurumlarında staj yaptırıyoruz. Bu sene TUSAŞ’la bir protokol yaptık ve 100’e yakın gencimize burada staj imkânı sağlıyoruz. Gençlik kampları düzenliyoruz. Kültürel geziler düzenliyoruz. Gençlere yönelik burslar veriyoruz” diyerek YTB’nin gençlere yönelik programlarını sıraladı.
 
YTB’nin gençlik programları içerisinde Genç Liderler Programı’nın önemli yer tuttuğunu anlatan Eren, yurt dışındaki yeni nesillerin eğitimleri ve sosyal hayatlarındaki başarılarının desteklenmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bu programla Avrupa’nın genç liderlerini aradıklarını anlatan Eren, “Gençlere yönelik yaptığımız programlardan bir tanesi de şu an sizlerin içinde olduğu Genç Liderler Programı.  Bu programla Avrupa’nın genç liderlerini arıyoruz. Onların kendilerini yetiştirmesine katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Bu programla en önemlisi sizler birbirinizi tanımış olacaksınız. Avrupalı Türk dediğimiz bu kimliği oluşturan gençler olarak birbirinizi tanımış olacaksınız. Bu durum da bizler için en büyük kazanımlardan bir tanesi” dedi.


İlgili Haberler

hafiza
Hafıza

Türk dünyasının büyük yazarı Cengiz Aytmatov’un insana ve tabiata dair kıymetli tasvirler barındıran Beyaz Gemi, Cemile ve To

Pazartesi, 10 Haziran 2024

yurtdisi-vatandaslar
Yurtdışı Vatandaşlar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türkiye Ulusal Ajansı iş birliğiyle Köln’de Dijital Gençlik Forumu

Pazartesi, 03 Haziran 2024

hafiza
Hafıza

Tarih ondan "gelmiş geçmiş en büyük boksör" olarak bahsedecek. Ringlerde ondan daha başarılı olanlar, hayatı boyunca hiçbir m

Pazartesi, 03 Haziran 2024